Filtry akwarystyczne

 

Zanieczyszczenia w wodzie przeznaczonej do akwariów to szczególny problem, z którym muszą zmagać się ich właściciele. Odpowiednie uzdatnianie wody ma tutaj ogromne znaczenie. Czysta woda jest niezwykle istotna zwłaszcza dla profesjonalistów – pozwala stworzyć środowisko podobne do naturalnego.

Zadania, które muszą spełniać filtry akwarystyczne

 

  

 

usuwanie fizycznych zanieczyszczeń oraz zawiesin z toni wodnej

 

rozkład szkodliwych produktów przemiany materii na produkty o niższym stopniu szkodliwości

 

usuwanie szkodliwych produktów pochodzenia naturalnego

 

usuwanie substancji chemicznych oraz pozostałości leków umieszczonych w akwarium w celach pielęgnacyjnych

 

wprowadzanie do akwarium substancji chemicznych i biologicznych w celu utrzymania odpowiednich parametrów

 

unieszkodliwienie i likwidacja mikroorganizmów, glonów, bakterii i wirusów

 

Jaki wybrać filtr do akwarium?

 

Filtry przeznaczone do akwariów muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim wydajność musi być dobrana do litrażu. Musi posiadać odpowiednią pojemność filtracyjną, musi być cichy, trwały i bezpieczny.

 

  Więcej

 

 

Filtry chemiczne

 

Jest to rodzina filtrów, która w zależności od rodzaju, absorbuje lub wydziela substancje chemiczne do wody. Ma to na celu zachowanie jej pierwotnych parametrów. Wśród wkładów absorbujących można wymienić: węgiel aktywny, zeolit. Torf, szyszki olchy, żwir koralowy to wkłady wydzielające substancje do wody. Wśród wkładów chemicznych można wymienić także złoża jonowymienne.

Filtry mechaniczne

 

Odfiltrują z wody duże cząstki mechaniczne (resztki pokarmów, szczątki roślin, zawiesiny fizyczne). Filtry mechaniczne nie powinny wydzielać żadnych substancji chemicznych do wody i pozostać obojętne. Wśród filtrów tego typu można wymienić: gąbki, waty syntetyczne, czy też żwir o różnej wielkości ziaren.

 

Filtry biologiczne

Filtry wytwarzają specjalne środowisko odpowiednie do zasiedlania się pewnego gatunku bakterii. Bakterie tego typu są odpowiedzialne za rozkład niebezpiecznych substancji chemicznych, które powstały w wyniku przemian materii organicznych. Wkłady biologiczne muszą być obojętne pod względem chemicznym. Zaliczamy do nich: gąbki, wkłady ceramiczne, lawa wulkaniczna lub specjalne tworzywa sztuczne.

Podział filtrów akwarystycznych

 

Najprostszym podziałem filtrów akwarystycznych jest rozdział ze względu na budowę. Można wymienić filtry otwarte i zamknięte. Innym podziałem jest podział ze względu na funkcję. Istnieją filtry mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Filtry można podzielić na kategorie związane z umiejscowieniem. Tutaj można wymienić filtry: zewnętrzne i wewnętrzne, przelewowe i denne.

 

 

 

 

lampa-uv-viqua-sterilight

Lampy bakteriobójcze

 

Akwaryści najczęściej zmagają się z problemem: glonów, grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Najlepszym sposobem na unikanie takich problemów jest montaż lampy sterylizującej. Woda zostanie uzdatniona dzięki promieniowaniu UV-C. To rozwiązanie może wydawać się dość kosztowne, jednak zwraca się z czasem eksploatacji. Żarnik umieszczony jest w szczelnej obudowie. Lampa skonstruowana jest w taki sposób, by kontakt wody z żarnikiem był jak najdłuższy. Może pracować, jako system samodzielny lub jako urządzenie włączone do systemu odprowadzającego wódę z filtra zewnętrznego.

Systemy odwróconej osmozy

 

Systemy odwróconej osmozy w akwarystyce są wykorzystywane do zmiany parametrów chemicznych wody. Jest to urządzenie niezbędne w przypadku niektórych gatunków ryb oraz roślin. Odwrócona osmoza pozwala na niezwykle dokładne uzdatnianie wody. Koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku wielu innych profesjonalnych filtrów akwarystycznych. Filtry tego typu pozwalają na usunięcie do 99% wszystkich zanieczyszczeń, w tym zawiesin i związków chemicznych. Odwrócona osmoza najczęściej stosowana jest w akwariach morskich oraz do obniżenia stopnia twardości ogólnej. Akwarystyczne systemy charakteryzują się brakiem zbiornika.

Do zmiękczania wody można stosować filtry z jonowymiennikiem lub zamontować zmiękczacz wody. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest miękka woda w całym domu.