Wiele osób zastanawia się nad sposobem polepszenia jakości wody pitnej. W niektórych miastach woda pitna pozostawia wiele do życzenia, ponadto jest bardzo „twarda”. Taka woda szybciej uszkadza sprzęt AGD. Woda może mieć jednak groźniejsze zanieczyszczenia. Tlenek manganu jest jednym z tych zanieczyszczeń, które może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Mangan w wodzie jest pierwiastkiem niepożądanym. Jest to składnik toksyczny, który w zbyt dużym stężeniu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Chcąc usunąć go ze składu wody stosuje się odmanganiacze wody. Odmanganiacze posiadają specjalne złoże filtracyjne, który oczyszcza wodę z tego szkodliwego pierwiastka. W ten sposób, uzyskiwana woda charakteryzuje się lepszym smakiem i jest mniej szkodliwa dla człowieka.

Odmanganiacz wody zbudowany jest ponadto, ze zbiornika ciśnieniowego, jednostki dystrybucji oraz zaworu kontrolnego. Można zakupić dodatkowy osprzęt jednak powyższe elementy stanowią podstawę instalacji. Jeżeli w wodzie występują inne zanieczyszczenia, niezbędny może być zakupić kolejnego filtra np. odżelaziacza.

Odmanganiacze są urządzeniami, które mogą poprawić jakość wody pitnej w dość dużym stopniu. Smak wody będzie lepszy, a sama woda nie będzie przyspieszała procesu zużycia akcesoriów AGD.