Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki filtr do wody wybrać do użytku w swoim domu. Najlepiej jest się nad tym zastanawiać jeszcze na etapie wykonywania instalacji, gdzie zazwyczaj montuje się takie filtry do wody. Jeśli wybierasz spośród filtrów mechanicznych i wykorzystujących odwróconą osmozę, warto wspomnieć, że nie równają się one sobie.

Filtry mechaniczne mają jedną główną zaletę – są tanie w użyciu, ale sprawdzają się do oczyszczania wody głównie z zabrudzeń mechanicznych, takich jak cząstki piasku. Odwrócona osmoza radzi sobie natomiast z mikroskopijnymi zanieczyszczeniami, z bakteriami i wirusami, praktycznie w 100% oczyszczając wodę. Nawet jeden z najlepszych filtrów mechanicznych Honeywell nie cechuje się taką skutecznością. Odwrócona osmoza jest jednak bardzo droga w użytkowaniu i jeśli kogoś na to nie stać, nie powinien montować filtra tego typu – już sam zakup to minimum 500-700 złotych, do tego dochodzą drogie wkłady filtrujące i niestety, wysokie rachunki za wodę. Nie ma takiego problemu z filtrami mechanicznymi, które są tanie w eksploatacji i na pewno nie marnują wody, a my nie musimy za nią płacić.

Filtry z odwróconą osmozą są bardzo skuteczne, jednak  czasem trzeba po nich dodatkowo mineralizować wodę. Który model filtra wybrać? Powinna być to decyzja przemyślana, ponieważ nie jest łatwa do podjęcia. Polecam wykonać wcześniej analizę wody, dzięki czemu dowiesz się co dokładnie się w niej znajduje i na tej podstawie uda się dobrać konkretny filtr, który spełni Twoje oczekiwania.