Filtry kuchenne to najlepsze rozwiązanie dla osób uwielbiających aromatyczne kawy i herbaty. Chcących, aby potrawy przygotowane na bazie wody zachowały swoje nasycone kolory oraz pełnię smaku. Są to urządzenia, które z łatwością można zamontować zarówno w małych mieszkaniach, jak też dużych domach.

Lepsza jakość, lepszy smak

Woda o odpowiednim stopniu twardości, bez chloru i zanieczyszczeń to gwarancja bogatego smaku i aromatu napojów i potraw przygotowanych na jej bazie. Woda przeznaczona do celów spożywczych musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Odpowiednia filtracja sprawia, ze woda nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Systemy odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy nadal uznawane są za najdokładniejsze stacje uzdatniania wody. W systemach wykorzystywana jest membrana półprzepuszczalna, która zatrzymuje do 98% zanieczyszczeń, w tym: małe związki chemiczne, wirusy, białka, bakterie, oleje, koloidy, zawiesiny i jony. Podstawowe zestawy zawierają: filtr wstępny, węglowe, membranę osmotyczną, szlifujący filtr węglowy, wylewkę, zbiornik na wodę (obecnie nie w każdym przypadku). Systemy mogą być rozbudowane o mineralizator (RO6) oraz filtr z wkładem bioceramicznym (RO7). Urządzenie montuje się w kuchni, pod zlewozmywakiem.

Nanofiltracja

Systemy nanofiltracji często mylone są z odwróconą osmozą. Choć urządzenia są do siebie podobne ich przeznaczenie jest inne. Montaż systemu nanofilltracji zalecany jest szczególnie właścicielom jonizatorów wody. Jest to proces czerpiący zarówno od odwróconej osmozy, jak też ultrafiltracji. System nanofiltracji może być wykorzystywany do zmiękczania wody, jako alternatywna metoda dla zmiękczania chemicznego. Oprócz tego z wody usuwane są metale ciężkie. System montowany jest pod zlewozmywakiem.

Ultrafiltracja

Filtry tego typu montowane są w kuchni. Woda po filtracji nadaje się do bezpośredniego spożycia. W cieczy zachowane są wszystkie minerały, w tym wapń i magnez. Jest to alternatywa dla systemów odwróconej osmozy. Można ją zainstalować, jeżeli nie ma zagrożenia występowaniem bakterii i wirusów. Membrana redukuje zanieczyszczenia przepływowo – nie ma zjawiska odrzutu wody surowej do kanalizacji.

Filtry nakranowe

Nalezą do najłatwiejszych do zamontowania systemów uzdatniania wody. Wystarczy jedynie podłączyć do wylewki baterii kuchennej. Filtry nakranowe usuwają duże zanieczyszczenia mechaniczne z wody, eliminują chlor oraz inne związki chemiczne. Dzięki temu następuje poprawa smaku i zapachu wody. Niektóre mają przełącznik umożliwiający korzystanie z wody filtrowanej i niefiltrowanej. W ich przypadku występują wymienne wkłady z węglem aktywnym lub ceramiki. W porównaniu z innymi filtrami ich wydajność jest niewielka.

Jonizatory wody

Jonizatory wody podbijają internet zdobywając coraz lepsze opinie wśród wielu użytkowników. Są to urządzenia przeznaczone do wody alkalicznej inaczej zwanej „wodą żywą”. Woda wytwarzana jest w procesie elektrolizy i uznaje się ją za niezwykle zdrową i potrzebną dla ludzkiego organizmu. Według zwolenników woda alkaliczna jest w stanie uchronić przed wieloma ciężkimi chorobami, uleczyć je lub zmniejszyć dolegliwości. Porównywana jest do wody pochodzącej ze zdrowotnych źródeł. Na rynku dostępne są jonizatory przenośne i przepływowe.

Dzbanki filtracyjne

Dzbanki filtrujące wodę są z pewnością najbardziej mobilnymi filtrami. Wewnątrz dzbanka znajduje się filtr z węglem aktywnym, który pozbawia wodę niektórych zanieczyszczeń, poprawia jej smak. Dzbanki filtracyjne dostępne są w każdym supermarkecie. Ich cena waha się od 40 do ponad 100 złotych. Filtr należy wymieniać średnio raz w miesiącu. Należy pamiętać, że po filtracji woda nie może stać długo w naczyniu, ponieważ ciecz może zostać powtórnie zanieczyszczona.