Filtry przeznaczone do akwariów muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim wydajność musi być dobrana do litrażu. Musi posiadać odpowiednią pojemność filtracyjną, musi być cichy, trwały i bezpieczny.

Jakie funkcje spełniają filtry akwarystyczne?

Rozkład szkodliwych produktów przemiany materii na produkty o niższym stopniu szkodliwości. Usuwanie szkodliwych produktów pochodzenia naturalnego. Wprowadzanie do akwarium substancji chemicznych i biologicznych w celu utrzymania odpowiednich parametrów. Unieszkodliwienie i likwidacja mikroorganizmów, glonów, bakterii i wirusów.

Filtry chemiczne

Jest to rodzina filtrów, która w zależności od rodzaju, absorbuje lub wydziela substancje chemiczne do wody. Ma to na celu zachowanie jej pierwotnych parametrów. Wśród wkładów absorbujących można wymienić: węgiel aktywny, zeolit. Torf, szyszki olchy, żwir koralowy to wkłady wydzielające substancje do wody. Wśród wkładów chemicznych można wymienić także złoża jonowymienne.

Filtry biologiczne

Filtry wytwarzają specjalne środowisko odpowiednie do zasiedlania się pewnego gatunku bakterii. Bakterie tego typu są odpowiedzialne za rozkład niebezpiecznych substancji chemicznych, które powstały w wyniku przemian materii organicznych. Wkłady biologiczne muszą być obojętne pod względem chemicznym. Zaliczamy do nich: gąbki, wkłady ceramiczne, lawa wulkaniczna lub specjalne tworzywa sztuczne.

Lampy bakteriobójcze

Akwaryści najczęściej zmagają się z problemem: glonów, grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Najlepszym sposobem na unikanie takich problemów jest montaż lampy sterylizującej. Woda zostanie uzdatniona dzięki promieniowaniu UV-C. To rozwiązanie może wydawać się dość kosztowne, jednak zwraca się z czasem eksploatacji. Żarnik umieszczony jest w szczelnej obudowie. Lampa skonstruowana jest w taki sposób, by kontakt wody z żarnikiem był jak najdłuższy. Może pracować, jako system samodzielny lub jako urządzenie włączone do systemu odprowadzającego wódę z filtra zewnętrznego.