Żelazo może występować pod wieloma chemicznymi postaciami. Od rozmaitych czynników środowiskowych zależy ostateczna jego obecność w określonej formie oraz w konkretnym materiale geologicznym. Obserwacja różnych zjawisk chemicznych zachodzących w strukturze wody pozwala jednak na stwierdzenie, czy zawiera one zbyt duże ilości żelaza. Jeżeli równowaga chemiczna ulegnie zachwianiu, może dojść do wytrącania się z niej cząstek żelaza. Jest to związane z wieloma zagrożeniami dla instalacji wodno-kanalizacyjnych w wielu domach, ponieważ prowadzi do niedrożności oraz zapychania rur hydraulicznych warstwami osadzającego się żelaza.

Wysokie stężenie żelaza ma wpływ na zdrowie

Realnym zagrożeniem dla zdrowia są bakterie żelazowe, mogące rozwijać się w przyjaznym dla nich środowisku wyjątkowo szybko. Idealnym do tego miejscem może być właśnie zanieczyszczona instalacja. Żelazo ma również niemały wpływ na zapach oraz smak wody, co jest odczuwalne już przy stosunkowo niewielkim przekroczeniu dopuszczalnej jego normy w wodzie. Charakteryzuje się ona wówczas metalicznym posmakiem, przez co staje się niesmaczna i nieapetyczna. Nadmiar żelaza pozostawia również zacieki na powierzchni armatury, które są bardzo trudne do usunięcia. Dotyczy to zarówno ścianek muszli klozetowej, jak i wanien czy zlewów. Pokrywają się one brązowo-pomarańczowymi plamami, z którymi nie radzą sobie nawet najlepsze detergenty.

Przeczytaj więcej na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem!

Skutecznym rozwiązaniem jest jedynie usuwanie żelaza. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystywane są rozmaite odżelaziacze wody. Wybór odpowiedniej metody uzdatniania powinien być jednak poprzedzony konsultacją z odpowiednią firmą, która będzie w stanie najlepiej dobrać rodzaj złoża do indywidualnych parametrów wody. Odżelaziacz wody jest na szczęście bardzo skutecznym i wydajnym urządzeniem, dzięki czemu stosunkowo szybko można zacząć przeciwdziałać negatywnym skutków zażelazienia.